Turnuva Kuralları | E-spor Türkiye

Turnuva Kuralları

E-SporTurkiye.com Lig Ve Kupa Kuralları

Aşağıda, E-SporTurkiye.com tabanlı Lig ve Kupla etkinliklerinin kural listesini bulacaksınız. E-SporTurkiye.com'un ev sahipliği yaptığı herhangi bir turnuvada aşağıdaki kurallardan bir veya bir kaçını çiğnemeniz durumunda turnuvadan diskalifiye edileceğinizi Unutmayın

 

Indeks

Tüm Oyunların Kuralları: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8

Dota 2 Kuralları: 9

League of Legends Kuralları: 10

Hearthstone Kuralları: 11

Zula: 12

 

1) Genel Kurallar

 

 1. E-SporTurkiye.com Tarafından yetkilendirilen her turnuva görevlisinin kararları, bağlayıcı karardır. E-SporTurkiye.com, turnuva görervlilerinin tarafsızlığını sağlamlakla yükümlüdür.
 2. E-SporTurkiye.com'da yayınlanan her turnuva haberi, o turnuva için bağlayıcı anonstur.
 3. Resmi olarak banlamadığımız her gerçek kişi, sitemizde yapılan turnuvalara katılabilir. Bir kişiyi banlama yetkisi E-SporTurkiye.com yetkililerine aittir. E-SporTurkiye banlanan kişilere neden sunmakla yükümlü değildir.
 4. Yönetim tarafından yapılan bir anonsu görmeseniz dahi, anons yapılmışsa kabul etmiş sayılırsınız.
 5. Kullanıcılar maçın saatini ve kurallarını belirleyemez. Belirli kural ve saati değiştiremez.
 6. Tüm kullanıclar rakiplerine ve turnuva yetkililerine karşı saygılı olmalıdır. Küfürlü konuşmada, saygısız veya ahlak dışı davranışta bulunan kullanıcılar, oluşturduğu sıkıntının büyüklüğüne göre belirli bir süre ya da devamlı olarak E-SporTurkiyenin ev sahipliği yaptığı turnuvalardan uzaklaştırılır.
 7. Turnuvalar bağlı oldukları oyunların en son sürümünde yapılacaktır. Bu nedenle turnuvalara katılacak kullanıcıların etkinliğine girmek istediği oyunun son sürümüne sahip olması gerekmektedir.
 8. Maç sonu iki takımda maçın sonucu bilgilerini sitemizde bulunan maç sayfasına girmekle yükümlüdür.
 9. Bir turnuavaya katılarak, o turnuvanın maç takvimini kabul etmiş bulunursunuz. 
 10. Bir takımı diğerinden daha güçlü duruma getirebilecek her türlü ayar, mod, komut ve hile programları E-SporTurkiye'nin yapmış ve yapacak olduğu etkinlikte kesinlikle yasaktır. Bu konu hakkında müsamaha gösterilmez. Cezası, E-SporTürkiye'nin yapacak olduğu tüm turnuvalardan ömür boyu mendir.
 11. Turnuvalardaki bütün iletişim "Türkçe" Olmak zorundadır.

2- Takım ve Oyuncular

 

 1. Bir Takımın E-SporTurkiye.com tarafından ev sahipliği yapılan turnuvalara katılması için en az 5 üyeye sahip olması gerekmektedir. (Hearthstone Hariç)
 2. Bir Takım turnuvaya katıldığı takdirde, tüm üyeleri o turnuvanın kurallarını kabul etmiş olur.
 3. Bir Takım istediği zaman takımına oyuncu alabilir, bir oyuncuyu takımında çıkabilir. Oyuncu ekleme çıkartma işlemi yürürlükte olan bir etkinlik zamanında oldu ise, o takımın etkinliğe devam etmesi için minimum takım gereksinimlerini karşılaması gerekmektedir.
 4. Bir takım geçici/yardımcı (stand-in) olarak bir oyuncu oynatmak istiyorsa, bu oyuncu yardıma gittiği takımdan daha üst ligde veya turda bulunamaz.
 5. Bir Takımın edinebileceği geçici/yardımcı oyuncu sayınsında bir sınırlama yoktur.
 6. Oyuncuların oyun içi kullanıcı adı ile e-sporturkiye.com kullanıcı adının aynı olmasını öneririz. Aynı olması zorunluluk değildir lakin yeri geldiğinde sizden 2 üyelik sahibinin aynı olduğuna dair kanıt isteyebiliriz. Kanıtı yeterli bulmamamız durumunda takımınız turnuvadan diskalifiye edilebilir

3) Takvim

 1. Turnuva tarih ve saatleri, turnuvaya göre değişiklik gösterebilir. 
 2. Bir turnuvanın maç saati, turnuvanın önceki turlarının maç süresine göre erkene alınabilir/ileriye ertelenebilir.
 3. Turnuva yetkililerinin onayı olmadan hiçbir maç ertelenemez/erkene çekilemez.
 4. Maç saatinde takımlardan biri ortada yoksa diğer takım ortada olmayan takımı maç saatinden sonra 15 dakika daha beklemelidir. Eğer takımlardan biri tam kadro olamıyorsa fakat rakibi ile iletişim halinde ise kadrosunun tamamının maça gelmesi için maç saati sonrası 30 dakika süresi vardır.

 

4) Lobi Kurulumu ve Sunucu Seçimi

 1. E-SporTurkiye.com'un ev sahipliği her turunuvada maçın oynanacağı odayı/lobiyi kurmak maç sayfasında sol tarafta buluna takıma aittir. Maç sayfasında sol tarafta bulanan takım odayı kurup şifresinide maç sayfasına yazmakla yükümlüdür. Eğer sol tarafta bulunan takım 10 dakika içinde bu işlemi yapmazsa bu görev sağ tarafta bulunan takıma geçer.
 2. E-SporTurkiye.com bu konuda aksi bir anons yapmadığı ve iki tarafında bu konuda anlaştığı sürece isteyen herkes oynanan maçları izleyip yayın yapabilir.
 3. E-SporTurkiye.com yetkilileri ve-veya yetkilendirdikleri kişiler maçları takımların izni olmadan sunabilir/izleyebilir.
 4. Turnuvalarda oynanması gerekensunucu seçimi şu şekildedir; League Of Legends'ta Türkiye Sunucusu, Dota2'de Lüksemburg ya da Avusturya Suncuları 
 5. Maç sayfasında solda bulunan takım oyun içerisinde hangi tarafta oynayacağını seçme hakkına sahiptir.
 6. Oyunlar Dota ve LoL'de kaptanların kahraman seçip yasakladıkları modda / Kaptan modunda oynanacaktır

5) Oyun İçerisi

 1. İki takımın 10'ar dakika pause hakkı vardır. 10 dakika sonunda karşılıklı anlaşma ile daha fazla oyun duraklatılaabilir.
 2. Maç esnasında bir oyuncu bağlantısını kaybederse geri bağlanması için 10 dakikalık genel pause hakkı dışanda ekstra 5 dakika verilir. Düşen her oyuncu ayrı 5 dakika hak tanınmaz
 3. Oyun içerisinde oyununun yönünü değiştirecek büyüklükte bir BUG ile karşılaşılırsa oyun hemen durdurulur ve bir yetkili ile iletişime geçilmeye çalşılır. Oyun hakkındaki kararı yetkililer verir.
 4. Turnuvalarımızda herhangi bir edit-hack-yardımcı programlar ve scriptler yasaktır.
 5. GG , FF gibi ibareler oyunun bitişi için yeterli değildir. Oyun tam anlamıyla sonuçlanana kadar lütfen oyuna sadık kalın.
 6. İki karakterin savaşmasından tutun, 10 kişilik bir takım savaşmasına kadar hiçbir savaş esnasında taktiksel olarak oyun duraklatılamaz. Bağlantı kopması durumlarında oyun, her şartta duraklatılabilir.

 

6) Cezalar ve Uygulamalar

 1. Kural ihlali durumunda turnuva yetkilileri bir kişi ya da tüm takım cezalandırabilir.
 2. Kural ihlalleri sonucu 1 maçlık cezadan, ödülden mene hatta E-SporTurkiye.com'un ev sahipliği yaptığı bütün turnuvalardan yasakalamya kadar çıkabilir.
 3. Kural ihlali sonuçları turnuva yeklilerinin takdirindedir.

 

7) Ödül Ulaştırması

 1. E-SporTurkiye.com'un yaptığı turnuvaların para ödülleri banka havalesi yoluyla turnuvayı kazanan takımın veya oyuncunun belirleyeceği hesaba yollanacaktır.
 2. Turnuvayı kazandıktan sonra yetkililer kazanan takımın kaptanına veya kazanan kişiye ulaşmaya çalışacaktır lakin görevliler bunu yapmak zorunda değildirler. Kazanan takım veya oyuncu kişisel bilgileri ile birlikte gerekli banka bilgilerini turnuvalar@e-sporturkiye.com a bildirmek zorundadır.
 3. Kazanan takım veya oyuncu turnuvayı kazandığı saatten sonra 7 gün içerisinde bu bağlantıyı kurmak zorundadır. 7 gün içerisinde bu iletişimi kurmayan takım ve/veya oyuncular ödül hakkında bulunamaz.
 4. Turnuva ödüllerinin vergi kesintileri farklı olmaktadır. Ödül havuzu olarak gösterilen ödül miktarı vergiden kesilmişte olabilir olmayadabilir. Bu konuda lütfen önceden bilgi alınız.
 5. Etkinliklerde verilecek ödüller takımların çekilmesi veya inaktiflik göstermesi durumunda değişebilir.
 6. Ödüller, takımlar veya oyuncuların ödülü kazandıktan sonraki ayın 28'inde taraflarına ulaştırılır.

 

8) Lobi Kurulumu - İzleyiciler ve Yayıncılar

 1. Turnuva hakemi ya da ik takımın ortak anlaşması olmadığı sürece oyun lobilerinin/odalarının kurulumu maç sayfasında solda bulunana takımın görevidir. Eğer bu takım maç saatinden önce ya da maç saatinden sonraki 10 dakikada hala lobiyi/odayı kurmamışsa bu görev maç sayfasının sağındaki takıma geçer.
 2. Bir takımın her oyuncusu oynadığı oyunu yayınlamakta özgürdür.
 3. Üçüncü şahıs bir kişinin maçı yayınlaması için iki takımında bu konuda olumlu karar vermesi gerekir. Eğer takımlardan biri maçının üçüncü bir şahis tarafından yayınlanmasını istemiyorsa o maçın yayını yapılamaz.
 4. Maçın izleyicilere açık olması kararını da iki takım ortak alır. İki takımdan biri maçının izleyiciler tarafından izlenmesini istemiyorsa, o maç izleyicilere kapatılır.
 5. E-SporTurkiye tarafından görevlendirilen her yayıncı, hakem, görevli ya da izleyici maçları izleme hakkına sahiptir. 

 

9) Dota 2 Kuralları

 1. E-SporTurkiye.com'un yaptığı her Dota 2 etkinliğinide yukarıda bulunan ilk "7" maddeyi kabul etmiş bulunursunuz.
 2. Maç Sayfasının solunda bulunan takımlar, oyun içerisinde ilk el Radiant olur ve Lobi kurulum görevi de o takıma aittir. Eğer maç sayfasının solundaki takım maç saatinden 10 dakika geçmesine rağmen lobiyi kurmamış ise bu görev diğer takıma geçer. 
 3. Eğer bir maç birden fazla rounddan oluşuyorsa, takımlar her elde taraf değiştirmek zorundadır. Örnek: İki maçlı serinin ilkinde Radiant olan takım ikinci oyunda Dire olmak zorundadır.
 4. Oyun içerisinde bir oyun hatası/bug bulunursa oyun durdurulur ve yönetici ile iletişime geçilir.
 5. Oyunlar Kaptan modunda oynanır.
 6. İki takım anlaşmadığı sürece maçın yapılacağı sunucu/server Luxemburg'tur.
 7. Her iki takımında onar (10) dakika oyunu duraklatma hakkı vardır. Eğer bir takım 10 dakikadan fazla duraklama talep ederse bu konuda rakibini ikna etmesi gerekmektedir.
 8. Bağlantı kopması durumları için takımlara ekstra 5 dakika oyunu duraklatma hakkı tanınır.
 9. "GG" "FF" "Bitir Saldık" gibi cümleler oyunu kazanmaya yetmez. Her zaman Kadim bina (Ancient) yıkılana kadar oyunda kalmalısınız.

 

10) League of Legends Kuralları

 1. E-SporTurkiye.com'un yaptığı her League of Legends etkinliğinide yukarıda bulunan ilk "7" maddeyi kabul etmiş bulunursunuz.
 2. Maç Sayfasının solunda bulunan takımlar, oyun içerisinde ilk el Mavi takım olur ve Lobi kurulum görevi de o takıma aittir. Eğer maç sayfasının solundaki takım maç saatinden 10 dakika geçmesine rağmen lobiyi kurmamış ise bu görev diğer takıma geçer. 
 3. Eğer bir maç birden fazla rounddan oluşuyorsa, takımlar her elde taraf değiştirmek zorundadır. Örnek: İki maçlı serinin ilkinde Mavi olan takım ikinci oyunda Kırmızı olmak zorundadır.
 4. Oyun içerisinde bir oyun hatası/bug bulunursa oyun durdurulur ve yönetici ile iletişime geçilir.
 5. Oyunlar Kaptan modunda oynanır.
 6. Maçların yapılacağı tek sunucu Türkiye sunucusudur.
 7. Her iki takımında onar (10) dakika oyunu duraklatma hakkı vardır. Eğer bir takım 10 dakikadan fazla duraklama talep ederse bu konuda rakibini ikna etmesi gerekmektedir.
 8. Bağlantı kopması durumları için takımlara ekstra 5 dakika oyunu duraklatma hakkı tanınır.
 9. "GG" "FF" "Bitir Saldık" gibi cümleler oyunu kazanmaya yetmez. Her zaman ana üs yıkılana kadar oyunda kalmalısınız.

 

11) Hearthstone Kuralları - GELİŞTİRİLMEKTEDİR

 1. E-SporTurkiye.com'un yaptığı her Hearthstone etkinliğinide yukarıda bulunan ilk "7" maddeyi kabul etmiş bulunursunuz.
 2. Maç sayfasının solunda bulunan taraf battle.net ID'sini paylaşarak, maç sayfasının sağ tarafında bulunan oyuncunun eklemesini istemelidir.
 3. Bir kullanıcının bağlantısının kopması durumunda tarafımızca yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Her oyuncu kendi bağlantısının stabilliğini ayarlamak ile yükümlüdür. Bağlantısını kaybeden oyuncu oyun devam ederken oyuna bağlanabilir.
 4. Oyuncuların üçüncü parti programlar ve eklentiler kullanaması yasaktır.
 5. Bir maç bir taraf ölene ya da concede verene kadar devam eder.
 6. Her oyuncu kendi maçını yayınlayabilir. Yayıncı yayınını açtığı andan itibaren, yayından kaynaklanabilecek her sıkıntıyı da beraberinde kabul etmiş olur.
 7. Her hangi bir kural ihlali tespit edilirse, yöneticiler ile iletişime geçiniz. 
 8. Coquest Kuralları
 9. Ligin Aşamasında 5 class-deck kullanabilirsiniz. Bu deck ve classları maçtan maça değiştirebilirsiniz.

 10. Maç öncesi kullanacağınız classları bir hakem eşliğinde bildireceksiniz. Aynı classtan iki deck bulunduramazsınız

 11. Eğer rakibiniz aynı classtan iki farklı deck oynadığınızı kanıtlayabilirse, diskalifiye edilirsiniz

 12. Kazanmanız halinde kazandığınız decki/classı tekrar oynayamazsınız.

 13. Özel Kurallar

 14. Seri başladıktan sonra serinin hiçbir noktasında “My Collection” bölümüne giremeniz yasaktır. Eğer Battle.net durumunuz da koleksiyonunuza girdiğiniz ibaresi yer alırsa diskalifiye edilirsiniz.

 15. Rakibinizin “Challange” davetini birden fazla defa nedensiz iptal etmeniz halinde, diskalifiye edilirsiniz.

 16. Masada Lethal’iniz yokken, herhangi bir sebeple oyun ile bağlantınızın kopması durumunda, rakibiniz def-win alma ya da maçı tekrar oynatma hakkına sahiptir.

 17. Tüm maçlar standart destelerle oynanacaktır.

 18. Rakibinizi maç esnasında arkadaş listenizden silmeniz durumunda diskalifiye olursunuz.

 

12) Zula Kuralları

 1. E-SporTurkiye.com'un yaptığı her Zula etkinliğinide yukarıda bulunan ilk "7" maddeyi kabul etmiş bulunursunuz.
 2. Maç Sayfasının sol tarafında bulunan takımlar, oyun içerisinde ilk el Gladyo takımı olur ve Lobi/Oda kurulum görevi de o takıma aittir. Eğer maç sayfasının solundaki takım maç saatinden 10 dakika geçmesine rağmen lobiyi/odayı kurmamış ise bu görev diğer takıma geçer. 
 3. Eğer bir maç birden fazla rounddan oluşuyorsa, takımlar her elde taraf değiştirmek zorundadır. Örnek: İki maçlı serinin ilkinde Gladyo olan takım ikinci oyunda Zula olmak zorundadır.
 4. Maçlar Zula Türkiye sunucusunda oynanacaktır.
 5. Sabotaj modlu turnuvalarımızda oynanacak haritalar sırası ile: 1. Harita Safranbolu - 2. Harita Gaziantep Mülteci Kampı
 6. Bir tarafa avantaj sağlayacak herhangi bir oyun hatası/bug oluşması durumunda oyun iptal edilir.
 7. Ölüm Maçı modlu turnuvalarımızda oynanacak haritalar sırası ile: 1. Harita Üsküdar Sokakları - 2. Harita İnşaat - 3. Harita İnternet Kafedir

 

 

Yakında

13) Fifa Kuralları

14) CS:GO Kuralları

15) Overwatch Kuralları

16) Starcraft 2 Kuralları

17) Heroes of the Strom Kuralları,

18) Phantomers Kuralları

19) World of Tanks Kuralları

20) Rocket League Kuralları

 

son güncelleme: 13/04/2017 15:41