Vee Karşınızda Roller Coaster Tycoon World ! | E-spor Türkiye

Haberler

Vee Karşınızda Roller Coaster Tycoon World !

13.5.2016 07:37:09İlk oyun incelememizi benim çocukluğumun bana göre efsane oyunlarından biri olan Roller Coaster'ın en yeni sürümü ile yapmak istedim. Okuldan kaçıp gittiğimiz internet kafelerde bizden yaşça büyük abilerimizin yanına bir sandalye çekip lunapark kuruşlarını, trenden inen müşterilerin sağa sola kusmalarını, lunaparkımızın emektar temizlikçilerini kulağından tutup kirlenen yerleri temizletişini izlemek büyük keyif verirdi o yıllarda bana. Evet 1999 - 2000 lerden bahsediyorum. 

Günümüzde oynadığımız oyunların çok uzağında grafiklere sahip serinin ilk oyununda görevimiz tasarladığımız roller coasterimizi görücüye çıkartıp müşterilerin beğenisine sunmaktan ibaretti. Serinin ilk oyununda herhangi bir senaryoya bağlı kalmadan hayal gücümüzün ve oyun motorunun izin verdiği ölçülerde roller coasterimizi tasarlayıp müşterileri etkileyerek para kazanmaya çalışıyorduk. 

Serinin 2. oyunu olan Roller Coaster Tycoon Gold /Totally Roller Coaster 2002 yılında piyasaya sürüldü ve oyun her çıkan yeni sürümde kendini biraz daha geliştirdiğini sevenlerine kanıtladı. 2002 de piyasaya sürülen Roller Coaster Tycoon Gold /Totally Roller Coaster'ı 2003 te yayınlanan Roller Coaster Tycoon Deluxe takip etti. 

Serinin Roller Coaster Tycoon World'den önce çıkan son oyunu olan Roller Coaster 3 piyasaya sürüldüğünde oyunun hayranları Roller Coaster deneyimini ilk defa 3D olarak yaşama fırsatı buldu ve bu deneyim büyük bir heyecana sebep oldu. Son sürüme en yakın hali olarak Roller Coaster 3, 26 Ekim 2004 tarihinde sevenleri ile buluştu. Bu sürüm ile birlikte oyuncular sadece bağımsız lunaparklar yapmakla yetinmeyip 18 farklı senaryo deneyimini yaşama fırsatıda elde etmiş oldu. 

Tarih 30 Mart 2016'yı gösterdiğinde yapımcılar serinin son oyunu olan Roller Coaster Tycoon World'ü yayınladı. Şüphesiz bu oyunu diğerlerinden ayıran en güzel özelliklerden biri oyunda Türkçe arayüz desteği verilmesi. Son oyunda göze çarpan başlıca yenilikler ve iyileştirmeler şunlar.  Oyun içerisindeki her cismi kolayca hareket ettirip istediğimiz açı ile yerleştirebiliyoruz. Müşterilerimiz artık istediğimiz şekili verebildiğimiz yolları kullanarak lunaparkımızda daha rahat gezebiliyor. İyileştirilen ray düzenleyicisi sayesinde hayal gücümüzün sınırlarını zorlayarak etkileyici Roller Coasterler yaratabiliyoruz. Artık mini göletler yapmak veya göletleri yeni oyuncaklar kurabileceğimiz alanlara çevirmek çok daha kolaylaştı. Arkadaşlarınızın lunaparklarını ziyaret etmek, ilk defa yaptığınız Roller Coasteriniz ile test sürüşüne çıkmak ve buna benzer bir çok yenilik.

Aslında bu oyunun benim için gerçekten çok büyük önemi var ve teknik detaylara bağlı kalmadan inceleme yapmak benim için daha uygun olacak gibi. Steam platformunda yayınlanan oyun için yapılan yorumlar pek iç açıcı değil. Özellikle kontrol zorluğu konusunda şikayetlerini dile getiren oyuncular oyunun eski ruhundan uzaklaştığı konusunda hemfikir. Bu oyunun ilk çıktığı günden beri hayranı olan biri olarak oyunun kendine has ruhuna uzak kalmak gerçekten bu oyuna farklı açıdan bakan oyuncularda bir hayal kırıklığı yaşatmış olabilir. Ama günümüzde her oyunun kendini fazlasıyla geliştirerek sevenlerine farklı deneyimler sunduğunu göz önüne alırsak bu duruma duygusal bakmanın kimseye faydası olmayacağını düşünüyorum.

Sonuç olarak Roller Coaster hangi isim ve yenilikle karşıma çıkarsa çıksın eski günlerin hatrına bende her zaman farklı bir yeri olacağı kesin. Ama oyunu geliştirmek ve günümüz şartlarında geri kalmamak adına anlamsız güncellemeler yapmakta pek hoş değil. Eğer oyun tercihini yapacak olan ben olsaydım Roller Coaster Tycoon World yerine kesinlikle Roller Coaster Tycoon 3 ü seçerdim. Yinede tercih sizin. Keyifli oyunlar.


Artı Yönler : Gelişmiş grafikler ve oyuna hükmetme özgürlüğü.

Eksi Yönler : Oynanabilirliğin zor olması.

Puan : 7/10


 

* Eğer incelemesini yapmamızı istediğiniz bir oyun olursa bize aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. 

Yorumlar

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyin
remezan May 15 2016 10:09PM

Roller Coaster Tycoon World beklediğim bi incelemeydi hocam teşekkürler. artık oyunu satın alıp başlayabilirim :)

rehber May 15 2016 5:42PM

Bağımlılık yapıyor bu tür oyunlar şuda buda derken saatlerin nasıl geçtğini anlayamıyorum :).Daha önce hiç denememiş olanlar için kesinlikle tavsiyemdir.Bir kere balşladığınızda bir daha duramayacaksınız :D

warlord May 15 2016 1:52PM

Tycoon oyunları hep oldum olası sevmişimdir. Hatta bu sayede hızımı alamayıp tüm simülasyon oyunları denemişliğim var. Çok güzel bir analiz paylaşımı elinize sağlık.

koke May 13 2016 5:40PM

Güzel bir analiz olmuş ellerinize sağlık teşekkürler

denge May 13 2016 5:06PM

Güzel bir analiz olmuş oyunun akışını etkileyecek tüyolar var, teşekkürler paylaşım için