Total War: WARHAMMER | E-spor Türkiye

Haberler

Total War: WARHAMMER

22.5.2016 03:42:56İncelememize başlamadan önce oyunun 24 Mayıs 2016 tarihinde piyasaya çıkacağını ve Steam platformundan oyuna erişebileceğimizi belirtmek istiyorum. 
 

Total War serisi strateji oyunlarına gönül vermiş hemen hemen her oyuncunun en az bir oyununu oynadığı ve her yeni oyunda biraz daha kendini geliştirdiği harika bir oyun olarak hayatımızda güzel bir yerde duruyor. Gelin hep beraber Total War'ın tarihine kısa bir seyahat yapıp serinin son oyunu WARHAMMER ile seyahatimizi noktalayalım. SEGA'nın amiral gemilerinden biri konumunda olan Total War karşımıza ilk çıktığında takvimler 2000 yılını gösteriyordu. Serinin ilk oyunu Shogun: Total War piyasaya sürüldüğünde kısa zamanda strateji oyunlarına gönül veren oyuncuların dikkatini çekmeyi başardı. İsminden de anlaşılacağı gibi, serinin ilk oyunu uzakdoğu teması ile karşımıza çıktı ve serinin devam etmesini isteyen kitle azımsanamayacak kadar fazla ve ısrarcıydı.

Shogun devrini kanlı savaşlar ile tamamlayan oyun severlerin karşısına The Creative Assembly firması, orta çağ devrini başlatarak serinin 2. oyunu olan Medieval: Total War ile çıktı. Serinin en çok göze çarpan oyunlarından biri olan Medieval Total War, serinin popülaritesini arttırmayı başardı ve Shogun Total War'dan daha fazla kitleye ulaşmayı başardı. Aslında bu gün incelemesini yapacağımız Total War WARHAMMER'ın bu denli farklı bir gelişim göstereceği yayıncı firmanın çıkan her oyunda bizi farklı kültürlere ve coğrafyalara sürüklemesinden bazı ipuçları veriyordu. 

 

Yapımcılar serinin 3. oyununda da geleneği bozmadı ve karşımıza yine farklı bir coğrafya ile çıkıverdi, Rome: Total War. Serimizin 3. oyunu adından anlaşılabileceği gibi Roma İmparatorluğunun ihtişamı ile karşımıza çıkıverdi. İhanetin başkenti sayılabilecek Roma'da taht oyunlarına boyun eğmeden topraklarımızı genişletmek için büyük bir mücadelenin ortasında kendimizi bulduk. Oyun severler yeni bir konsept beklerken yapımcılar karşımıza tekrar orta çağ ile dönüş yaptı ve Medieval: Total War 2 ile hayranlarını ters köşeye yatırmayı başardı. Seriden bir oyunun tekrarlanması aslında ilk olarak Medieval: Total War ile başladı. 

 

Total War, serinin ilerleyen yıllarında Total War: Shogun 2 ve Total War: Rome 2 ile karşımıza çıktı. Shogun 2 ve Rome 2 piyasaya sürülmeden önce yapımcı firma bizi Empire - Napoleon ile sanayi devriminin tam ortasına sürükledi. Serinin son oyunu olan WARHAMMER'dan önce en iddalı Total War oyunu diyebileceğimiz Total War: ATTİLA piyasaya sürüldüğünde şüphesiz ben dahil bütün Total War severleri bir heyecan sardı ve şahsi görüşürüm ATTİLA beklentileri fazlası ile karşıladı.     

 

Gelelim serinin son oyunu Total War: WARHAMMER'a, Total War severler serinin önceki oyunlarında olduğu gibi tarihin farklı bir coğrafyasında gözlerini açmayı beklerken çok fantastik bir oyun ile burun buruna gelerek ters köşeye yattılar diyebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda WARHAMMER isim haklarını satın alan SEGA bu ismi serinin son oyununda kullanmaya karar verdi. Napolyona, Attilaya ve diğer tarihi kişiliklere fazlası ile alışan oyun severleri WARHAMMER'da cüceler, vampirler, yeşil derililer, kaos savaşçıları ve imparatorluk savaşçıları karşılayacak. Tarih konseptinden oldukça uzaklaşan Total War daha çok fantastik bir oyun ile bu sefer karşımıza çıkmayı uygun görmüş gibi gözüküyor. 
 

Oyundaki değişikliği belkide en iyi özetleyen söz ise yine oyunun kendisinden gelmiş. ''Kurallarımız değişti; değişmeyen tek şey SAVAŞ !''. Bu iddalı söylem gerçekten bütün strateji severlerin iştahını kabartmaya yetiyor fakat oyun seneryosunun bu denli değişim göstermesi oyun severleri kendine ne kadar çekecek bekleyip göreceğiz. Önde gelen inceleme sitelerinin dikkatini ve beğenisini fazlasıyla üzerinden toplayan WARHAMMER kuşkusuz en önemli beğeniyi uzun yıllardır takipçisi olan oyuncularından bekleyecek. Önde gelen bir kaç inceleme sitesinin oyun ile alakalı yorumuna ve puanlamasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Gamespot : 9/10

Bu gerçek zaman strateji dizaynında büyük bir başarı ve gelmiş geçmiş en iyi Total War oyunu.


IGN : 8.6/10

Baya iyi zaman geçirebilirsiniz !


 

Oyuna giriş yaptığımızda serinin hemen hemen bütün oyunlarında karşımıza çıkan sinematik her zamanki ihtişamı ile WARHAMMER'da da karşımıza çıkmayı ihmal etmiyor. 24 Mayıs 2016'da satın alabileceğimiz WARHAMMER'ın her saniyesini yaşamak isteyen oyun severler 179.00 TL yi gözden çıkartmak zorunda kalacak. Oyun Türk hayranlarına Türkçe arayüz ve altyazı olanağı sağlayacak. Geliştirilmiş grafikleri ile karşımıza çıkan oyunun SEGA tarafından tavsiye edilen Minimum ve Önerilen sistem gereksinimlerine aşağıdan ulaşabiliriniz. 

 


Minimum Sistem Gereksinimleri : 

İşletim Sistemi : Windows 7 64Bit

İşlemci : İntel Core 2 Duo 3.0 Ghz

Bellek : 3 GB RAM

Ekran Kartı :  (DirectX 11) AMD Radeon HD 5770 1024MB / NVIDIA GTS 450 1024MB / Intel HD4000 @720p 

DirectX : Sürüm 11

Depolama : 35 GB kullanılabilir alan


Önerilen Sistem Gereksinimleri :

İşletim Sistemi: Windows 7/8.1/10 64Bit

İşlemci: Intel Core i5-4570 3.2GHz 

Bellek: 8 GB RAM

Ekran Kartı: (DirectX 11) AMD Radeon R9 270X 2048MB / NVIDIA GeForce GTX 760 2048MB @ 1080p 

DirectX: Sürüm 11 

Depolama: 35 GB kullanılabilir alan 


 

Önceki oyunlarımızda olanın aksine WARHAMMER incelememizde oyunda uzun süre vakit geçirme fırsatımız olmadığından dolayı oyunun artı ve eksi yönleri konusunda bir şey söylemenin haksızlık olacağı düşüncesindeyiz. Fakat şüphesiz bir gerçek var ki oyunun eksi olarak karşımıza çıkabileceği en bariz yönü değiştirilmiş senaryosu. 

 

Total War : WARHAMMER Resmi Fragmanı 

 

 

* Eğer incelemesini yapmamızı istediğiniz bir oyun olursa bize aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.  

Yorumlar

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyin