Star Citizen Türkiye ile Söyleşi | E-spor Türkiye

Haberler

Star Citizen Türkiye ile Söyleşi

31.12.2016 19:13:57[EST-ÖZEL] Star Citizen Türkiye ile Söyleşi

Ekibimizin yeni üyesi İlker Salih Gül’den güzel bir söyleşi!

İyi günler sevgili okurlar sizde benim gibi No Man’Sky’dan sonra bir uzay simülasyon oyununa açsanız hemen sizi buraya alalım. Çünkü No Man’Sky fiyaskosundan sonra güvenebileceğimiz bir tek Star Citizen kaldı.

İsterseniz hemen bizimde çok merak ettiğim oyunumuzun incelemesine geçelim.

Citizen yıllardır geliştirilen fps/tps ve uzay simülasyon türündeki kurtarıcı oyunumuz. Uzay simülasyonu dedim ama korkmayın sadece gezip tozmayacaksınız gezegenlerde, oyunda yapabilecekleriniz nerdeyse sınırsız . Bizde bu güzel oyunu tanıtmak için Star Citizen Türkiye topluluğu ile Söyleşi yaptık.

 

Detaylar-Yapılabilecekler

Burayı biraz üstü kapalı bir şekilde anlatacağım Çünkü anlat anlat bitmez. Oyunun her yerinden detay fışkırıyor. Arkadaşlarınızla para kazanmak istiyorsunuz ve gidip bir asteroidden maden çıkarmaya başladınız  aranızdan biri ana gemiyi korurken biri madeni çıkaracak biride yükleri gemiye alacak bu tip detayları hemen hemen oyunun her yerinde görmek mümkün.

Tek yaptığımız maden çıkarmak mı diye sorabilirsiniz ama ben sadece bunu örnek verdim. Oyunda görevlere çıkabilir, istasyon ele geçirebilir,ticaret yapabilir hatta biraz kötüleşip korsanlık yapıp diğer oyuncuları gasp  edebilir dilersenizde yeni gezegenler keşfedip canlı türlerini araştırabilirsiniz.

Ama bir detay varki beni benden aldı ve onu sizle paylaşmak istiyorum

Oyunda çatışmada veya başka bir kazada yara alır kolunuz gibi organları kaybettiğinizde yerine hastaneye gidip protezini takıyorsunuz ve eğer ki ölümcül bir yara aldığınızı ve öldünüz artık oyuna o karakterinizle devam edemezsiniz tam burada aile sistemi devreye giriyor ve seçtiğiniz bir akrabanızla devam ediyorsunuz hemde bir önceki karakterden kalan mirasla .

 

Bizi nasıl bir Evren/Uzay bekliyor

Oyunun ilk halinde yalnızca 1 güneş sistemi olacakmış. Açıkçası sonsuz sayıda rasgele olarak hazırlanmış gezegendense, karışı karşına özenle yapılmış 10 gezegeni tercih ederim. Videolardan anladığımız kadarıyla gezegenler gerçek boyutlara yakın , gayet detaylı ve dolu. Mesela bir çöl gezegeninde her an çöl fırtınası çıkıp sizi zor durumda bırakabilir.

Ek olarak söylemek istediğim şu an uzaylılarla ilgili pek bilgi yok ama bütün oyuncuların sadece insan olacağı söyleniyor. Star Citizen de uzay savaşlarının da büyük yer kaplayacağı söyleniyor.

 

Çatışma Mekanikleri Nasıl?

Açıkçası çatışma mekaniklerini gidip te batttlefield gibi bir oyunla karşılaştırmak olmaz. Sonuçta Star Citizen bir uzay simülasyon oyunu ama şunu söyleyebilirim ki bu tür bir oyuna göre gayet doyurucu.

 

Buda Mı Erken Erişim Kervanına Katılacak  ?

Bu konuda bizzat ben bile endişeleniyorum . Çünkü 2010 ‘dan beri yapılan bir oyundan bahsediyoruz ama sürekli oyuncular yeni şeyler istiyor ona göre yapımcılarda gerekirse fps motorunu bile baştan yapabiliyor. Ama yapımcılar yavaş ve emin adımlarla ilerliyor.

 

Oyun Şu An Oynanabilir Mi?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Evet 45$ ödeyip oyuna girebilirsiniz fakat oyun henüz alpha aşamasında oluğu için çok güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız var ve zaten oyun şimdilik buglardan geçilmiyor. Ayrıca her yeni yamada sunucular tekrar başlatılıyor (sıfırdan).

 

Bu oyun Pay to Win (pwt) mi ?

Bu soruyu yanıtlamadan önce pwt nedir onu açıklıyayım. Pwt Türkçe adı ile öde ve kazan sistemidir, kısacası oyuna nakit para yatıranların ile normal oyuncuların arasında fark olmasıdır.

Bununla ilgili daha öncede sorular geldi hayır pay towin değil. oyunda bulunan bütün gemileri oyun tamamlandıktan sonra oyun içi parayla alabileceksiniz. Tabiki sizden büyük gemisi olan oyuncuların size göre zaman gibi avantajları olacaktır. fakat en basit gemi ile bile büyük gemilere geçebileceksiniz. oyunda yetenek kasmak, yetenek puanı vb. etkenler olmayacaktır aksine bütün oyun mekaniği pilotun yenetekleri ve geminin ekipmanına bağlı olacaktır. Büyük gemileri kullanabilmek için mürettebata ihtiyacınız olacaktır. örneğin 10 kişilik bir geminiz var gemiyi tam olarak kontrol edebilmek için bir mürettebata ihtiyacınız olacak, bunu ya bir klanda bulunarak, ya oyunculara maaş vererek veya npc kiralayarak yapmanız gerekecektir.

 

Star Citizen hangi platformlarda olacak ?

Oyun şu anda sadece Windows da bulunmakta. Konsol için gelmeyeceği doğrulandı fakat MacOS için birşey söylenmedi.

 

Türkçe Dil Desteği Olacak Mı ?
 

Şuanda türkçe dil desteği ile bir çalışma bulunmamaktadır. Türk oyuncu sayısına göre belki ileride bir çalışma yapılabilir. Fakat Türkçe dil desteği olsa bile oyuncuların %90 lık bir dilimi yapancı olacağı için elbet İngilizce bilinmesi gerekecektir.

 

Çıkış Tarihi ?

Oyunun çıkış tarihi belli değil ama beta aşamaları 2017 sonuna doğru çıkması bekleniyor.

 

Star Citizenle ilgili soru cevap bu kadar bu yazımda hem kendi merak ettiğim hem de sizin merak edebileceğiniz sorulara yanıt bulmaya çalıştım.

Sağlıcakla kalın

Star Citizen Türkiye'ye teşekkür ederiz …

Yorumlar

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyin
tohmak Jan 11 2017 6:17PM

Kaynaklarla beraber çok güzel bi inceleme olmuş. Star Citizen'i merakla bekliyoruz :)

bulgaferhat Jan 2 2017 5:02PM

star citizen heyecanla beklediğim bi oyun detaylı bilgileri hiçbiryerde adam akıllı görmemiştim bunu gördüğüm çok iyi oldu teşekkürler :)

bulgaferhat Jan 2 2017 5:02PM

star citizen heyecanla beklediğim bi oyun detaylı bilgileri hiçbiryerde adam akıllı görmemiştim bunu gördüğüm çok iyi oldu teşekkürler :)

remzi Jan 1 2017 9:09AM

star citizen'i bu kadar detaylı kaynağa dayalı inceleme görmemiştim.