Plague Inc. Evolved Oyununa Bir Göz Atalım | E-spor Türkiye

Haberler

Plague Inc. Evolved Oyununa Bir Göz Atalım

22.12.2016 07:40:27Plague Inc. Evolved İncelemesi

Şimdiye kadar alıştığınız simülasyon deneyimlerini bir kenara bırakın, bu sefer insanlığı kurtarmak yerine yok etmek için çaba sarfedecek, yarattığınız virüsler, bakteriler ve mantarlar ile tüm dünyaya korku salacaksınız. Hepimiz sonu kahramanlıklar biten oyunlar oynamışızdır. Ya dünyayı kurtarmışızdır, ya da sevdiğimiz kızı. Bu sefer durum farklı. Simülasyon ve strateji tarzında karşımıza çıkan Plague Inc: Evolved ile bu sefer hikayedeki kötü adamız.  


Peki Plague Inc: Evolved Nedir ?
Plague Inc: Evolved, 2016 yılı Şubat ayında Ndemic Creations tarafından piyasaya sürülen bir strateji oyunudur. Evolved'ın Piyasaya çıkış tarihi her ne kadar Şubat 2016 olsada Plague Inc ilk olarak 2012 yılında mobil oyun olarak çıktı ve akıllı telefonlarımızı fethetti.

Oyundaki temel amacınız bakteri, virüs ve benzeri birçok organizma yardımıyla dünyaya çeşitli yollarla yayacağınız hastalığın, insanlığın sonunu getirmesini sağlamaktır.
Oyuna giriş yaptığımızda karşımıza zengin bir menü geliyor. Başlamak için ilk iş olarak dünyaya hangi salgın türü ile yayılacağımızı seçiyoruz. Oyunda 16 farklı salgın türü var ve her birinin kendine göre kolaylıkları ve zorlukları mevcut. Bu 16 farklı salgın türünü örneklememiz gerekirse;

Bakteri: En yaygın hastalık çeşididir. Sınırsız potansiyele sahiptir.

Virüs: Kontrol etmesi zor olan devamlı olarak mutasyona uğrayan bir patojendir.

Mantar: Mantarsal sporlar, uzak mesafelere çok çaba sarf etmeden ulaşabilirler.

Parazit: Parazitsel yaşam tarzı, DNA’nın neredeyse her gün yaşadığımız enfeksiyonlara karşı kendini yenilemesini önler.

Prion: Yavaş, zor fark edilir ve aşırı derecede karışık bir patojen olarak prionlar, beynin içinde gizlenirler.

Nano-Virüs: Kontrolden çıktığında öldürme tuşuna sahip olan mikroskobik bir makineye dönüşür.

Biyolojik Silah: İnanılmaz derecede ölümcül olan bu hastalık, dokunduğu her şeyi öldürür.

 

Yukarda gördüğünüz gibi birçok seçenek mevcut ve her türün kendine has özellikleri var. Oyunun bir güzel tarafı ise salgına istediğiniz ismi verebilirsiniz. Eski sevgilinizden kendinizce intikam almak için güzel bir yol yani.

Şimdi salgını seçtik, ismini verdik. İşler yeni başlıyor. 
Haritadan virüsün başlayacağı yeri seçip başlıyorsunuz. Türkiye, Rusya, Amerika ya da Afrika'da bir yer. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Tabi her ülke yayılma ve gelişebilme zorluğunuz farklılık gösteriyor. Yer seçimini de yaptıktan sonra oyuna başlıyorsunuz.

İlk başladığınız da "zararsız bir salgın" olarak başlasanız da, yayıldıkça puan kazanıyorsunuz ve salgınınızı özelleştirebiliyorsunuz "Peki, bu salgın nasıl yayılıyor?" derseniz, hemen anlatalım.

Oyunda salgının yayılmasının onlarca yolu var, bunlardan bazıları; Su yolu ile - Çeşitli Hayvanlar yolu ile - Uçak ve gemilerin yolcu ve yük taşıması ile salgınınız yayılabiliyor. Tabi bir de salgınınızı engelleyici etkenler var. Bunlardan bazıları ise; İklim şartları - Bilim Adamları - Ülkelerin Sağlık politakaları vs.

Oyunda salgınınız ne kadar tehlikeli hale gelir ise işler de bir o kadar zorlaşıyor. Gerçek hayatta olabileceği gibi, salgın ne kadar tehlikeli bir hal alırsa ülkeler de salgını durdurmak için bir o kadar çok çalışıyor. Oyunun ilerleyen noktalarında gücünüze güç katıp virüslerden kıpkırmızı olmuş haritanız olduğunda, salgını önleyebilmek için kıtalar arası seyahatler gerçekleştiren bilim adamlarını görmek gayet sinir bozacaktır.

Oyunun göze ilk çarpan kötü diyebileceğimiz yanı ise kolay modun fazla kolay, zor modun da fazla zor olduğu. Oyuna yeni başlayacak kişilerin başlangıçta "kolay"ı değil orta ayarları seçmesini öneririz fakat emin olun ki eğlence zor modda.

Salgınımız yayıldığına göre artık işe koyulma vakti geldi, kazandığımız puanlarla salgınımız kuvvetlendirme ve güçlendirmemiz gerekiyor. Oyun bu konuda bizlere yine çeşitli seçenekler sunmakta. İsterseniz insanları felç eden bir salgına dönüşebilir, isterseniz de baş ağrısı vb, ile öldüren bir salgın olabilirsiniz.

Ayrıca salgınınızın sebep olduğu belirtileri de siz belirliyorsunuz. Seçtiğiniz belirtilere dikkat etmeniz gerekmekte. Eğer belirtilerinizde yanlış yaparsanız doktorlar ve bilim adamları teşhisi koyarak sizi kolayca bitirebilir. İlaç tedavileri sizi bitirebilir ama, İlaç tedavilerine, araştırmalara karşı çaresiz değilsiniz. Virüsümüze bağışıklıklar ekleyebiliyor ve böylece zaman kazanabiliyoruz. Yani anlayacağınız oyun o kadar çeşitli ve o kadar başarılı ki oyunu sıkılmadan yüzlerce defa bitirebilirsiniz.

İnelemeyi bitirmeden önce bir şeyi itiraf etmeliyiz ki oyun içersinde kullanılan müzikler ve ses efektleri inanılmaz derecede iyi. Karamsar müzikler oyunun atmosferini çok iyi bir şekilde desteklemiş. Sadece müzikler ve ses efektleri bile sizin oyuna bağlanmanıza yetebilir.

Son olarak oyunumuzun fiyatı ise kesinlike fazla olmayarak Steam Store'da 24.00 TL 
Bizler oyunu oynadık, inceledik ve beğendik. Eğer insanlığı yok edebilirim diyorsanız buyurun sahne sizin.

e-SporTürkiye Puanı: 8/10

Başlık: Plague Inc: Evolved
Tür: Basit Eğlence, Bağımsız Yapımcı, Simülasyon,Strateji
Geliştirici: Ndemic Creations 
Yayımcı: Ndemic Creations 
Çıkış Tarihi: 18 Şub 2016

 

Yorumlar

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyin
bulgaferhat Dec 22 2016 2:14PM

Başarılı bir inceleme oynayasım geldi teşekkürler :)

bulgaferhat Dec 22 2016 2:14PM

Başarılı bir inceleme oynayasım geldi teşekkürler :)