Karşınızda World of Tanks | E-spor Türkiye

Haberler

Karşınızda World of Tanks

18.1.2017 13:43:39Karşınızda World of Tanks

İyi günler sevgili okurlar bu gün bizlere biraz farklı bir deneyim yaşatacak olan ‘World of Tanks’ ı inceleyeceğiz.

World of Tanks bizi 2. Dünya savaşından, soğuk savaş döneminde tank pilotu yapan bir MMO oyunudur. World of Tanksın amacını basit olarak anlatmak gerekirse, tanklardan oluşan 2 takımın birbirini yok etmesine dayanıyor.

World of Tanks’in içerisinde Sovyetler Birliği, Almanya, İngiltere, Fransa, Çin, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden tanklar kullanılabilir durumda. Ve bu tanklar temelde 5 farklı sınıfa ayrılıyor bunlar; ‘Hafif, Orta ve Ağır tanklar, Tank yok ediciler ve ağır toplar’.

Her tank türünün kendine has oynayış stili ve taktiği mevcut .

Örneğin ağır tank türünden bir tank iseniz daha ağır bir oyun sergileyip savunma yapmanız lazım. Çünkü atışlarınız sert ama hız ve dönüş oranlarınız düşük olacaktır. Yada tam tersi olarak hafif bir tank seçerseniz saldırı ve çevreleme işini yapmanız gerekecektir. Çünkü Hız,  manevra ve dönüş kabiliyetleriniz iyi fakat vuruşlarınız diğer tanklar kadar etkili olmayacaktır .

Sırada oyundaki harita dizaynı var

Grafikler zamanının gerisinde kalmış olsa bile haritalar gayet güzel ve atmosferik gözüküyor. Bunun yanında çok sayıda harita var fakat harita seçimi rasgele olmakta. Haritalar battlefield kadar yıkılabilir olmasa da, bahçe çitleri ve bahçe duvarlarını yıkabiliyoruz. Zaten 2. Dünya savaşında olduğumuz için ayakta pek bina yok. Tek sıkıntı haritalarda biraz dengesizlik var, bazı haritalarda haksız üstünlük olabiliyor.

Oyun modları olarak ta gayet çeşitlilik gösteren bir oyun World of Tanks  bunlara örnek vermek gerekirse, rastgele savaşlar, takım ile alıştırma savaşı ve klan savaşları. Bunlardan en farklısı olan klan savaşlarını kısaca izah edecek olursak, Çok büyük bir haritada toprak ele geçirerek günlük altın kazanıyorlar ama unutmayın topraklarınızı her zaman diğer klanlar tarafından tehdit edilmekte.   Bu modların ilerde artacağını düşünüyoruz kısacası World of Tanks uzun süre güncelliğini koruyan bir yapım olarak kalacak. 

Birazda özelleştirme ve detaylardan bahsetmekte fayda var

İşte geldik oyunda en beğendiğim yere. World of Tank üstünlüğünü işte tam burada yakalıyor bunun nedeni ise, tankınızdaki mürettabatı seçmekten tutun becerisi yetersiz olan birini eğitime yollamak. Örneğin topçu yeterince hızlı doldurma yapamıyorsa onu değiştirebilir veya tekrar eğitime yollayabilirsiniz. Araçlarınızı kamufle edebilir parçalarını üst seviyeye çıkarabilir ve düşmana üstünlük kurabilirsiniz.

Gel gelelim oyundaki eksi yönlere, az öncede söylediğim gibi grafikler zamanını gerisinde. Ses efektleri çok daha iyi olabilirdi ve oyun daha akıcı olabilirdi ama bunlar çok önemli değil. Önemli olan sorun oyun üst seviye bir PTW(Pay to Win) oyunu olması,yani öde ve kazan

Normal oyuncu ve para ödeyen oyuncu arasında dağlar kadar fark olması

Premium hesabın yoksa,  yenilmekten kurtulamayacağın bir oyun. Resmen normal oynayanları premium hesaplara yem ediyorlar.

Yapımcı: Wargaming

Çıkış Tarihi: 12 Nisan 2011

Platform:Microsoft Windows, Xbox, 360Xbox One, PlayStation 4

 

Yorumlar

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyin