Bir Hırsızın Sonu Uncharted 4 | E-spor Türkiye

Haberler

Bir Hırsızın Sonu Uncharted 4

14.5.2016 16:54:49İncelememize başlamadan önce önemli bir konuya değinmek istiyorum. Bu oyunda vereceğimiz hemen hemen her bilgi spoiler tadında fakat elimizden geldiğince spoilerden uzak bir inceleme olması için uğraşacağız.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorumki Uncharted 4 hala bir Playstation 4 sahibi değilseniz size konsolu aldırtmayı ciddi ciddi düşündürecek bir oyun. Oyunun teknik detaylarına geçmeden önce şunu belirtmek istiyoruz, oyuna başladığınız andan bitirdiğiniz ana kadar oyun mu oynuyorsunuz yoksa hikayesi ile sizi sürükleyen bir film mi izliyorsunuz bunu ayırt edemeyebilirsiniz. Hikayemiz, Uncharted 3'ün 3 sene sonrası olarak başlıyor ve başlangıçta bizi etkileyici bir flashback karşılıyor. Hikaye başlangıcının fazla detaylarına inmeden bahsetmek istiyorum. Serinin 3. oyununda Helena ile evlenen Nathan oyunun başında bizi hazine işleriyle alakasını tamamen kesmiş bir aile babası olarak karşılasada durumlar uzun süre böyle devam etmiyor ve Nathan kendisini abisi ile sürükleyici bir hikayenin merkezinde buluyor.

Unchated 3'te Helena ile Nathan'ın arasında geçen ''Sen hiç Panama cezaevini görmemişsin'' diyaloğuna gönderme yaparcasına Panamanın en kötü cezaevlerinden biri de mücadele ettiğimiz ilk bölümlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Serinin son oyununda dünyanın bir çok ülkesini ziyaret etme fırsatı bulabiliyoruz. Hikaye o kadar sürükleyici ki okyanusun ortasından sahra çöllerine kadar her ortamda mücadele etme imkanı bulabiliyoruz. 

Oyunun bizi etkileyen en önemli özelliği bizim için kesinlikle Türkçe dil ve arayüz desteği. Türkçe dil desteği sayesinde oyunun hikayesinin tamamen içinde kalabiliyoruz. Türkçe dil desteğinden bahsetmişken çok önemli isimlerden oluşan seslendirme kadrosundanda bahsetmeden edemeyeceğiz. Bu etkileyici oyunun şüphesiz en önemli karakteri olan Nathan Drake'i seslendiren isim olarak karşımıza Okan Yalabık çıkıyor. Bizce Nathan'ın karakterine oldukça yakışmış olan bu seslendirme gayet başarılı olmuş. Gelelim Nathan abimizin gönül verdiği uğruna hazine işlerini bırakmayı göze aldığı Helena ablamıza. Tahminim şu ki Helenanın sesini duyan herkesin aklında bir kaç isim canlanacaktır. Televizyon dünyasında ismini sıkça duyduğumuz ve yakından tanıdığımız Ceyda Düvenci Uncharted 4'te Helenaya sesi ile hayat vermiş. Oyunun seslendirme kadrosundaki diğer isimler ise Ege Aydan (Victor Sullivan), Dolunay Soysert (Chloe Frazer), Rıza Karaağaçlı (Sam Drake), Talha Sayar (Vargas) gibi etkili isimlerden oluşuyor.

Gerçekten etkili isimlerden oluşan seslendirme kadrosu oyuna tamamı ile uyum sağlamış. Oyun içerisindeki konuşmalara cevap vermeye çalışacak kadar oyun içerisinde buluyoruz kendimizi. Aslında oyun bunada arada imkan sağlıyor. Çoğu diyalog esnasında kendi belirlediğimiz cevaplar ile oyuna yön verebiliyoruz. Oyunun benim için en dikkat çeken özelliklerinden biride şüphesiz film ve oyun arası geçişler oldu. Hikayeyi izlerken en can alıcı noktada kendinizi oyunun içinde buluyorsunuz fakat bu geçişler sizi kesinlikle çok eğlendiriyor. 

Oyunun Uncharted 3'ten bu yana kendini geliştirdiğini kanıtladığı en önemli özelliklerinden biride kesinlikle grafikler ve görüntü kalitesi. Uncharted 4 açıklandığında yapımcılar bize 1080p ve 60 fps vaad etmişlerdi fakat oyunun Singleplayer modu karşımıza 30 fps olarak çıktı. Ama şunun garantisini verebilirizki oyunun harika görselleri aklınıza fps'i getirmiyor bile. Çölde yürürken bastığınız yerlerden kayan kumlar, tırmanmak için atladığınız tahtaların kırılışı, taşların yerinden sökülüşü, karda yuvarlandığınızda üstünüzün başınızın kar olması gerçekten oyunun en ince detaylara kadar görüntü kalitesine önem verdiğinin en önemli kanıtları arasında gösterilebilir. 

Gerçekçi olmak gerekirse Uncharted 4 oyun severlerin verdikleri parayı ve harcadıkları zamanı kesinlikle sonuna kadar hakediyor. E-sportürkiye ailesi olarak oyun severlere kesinlikle tavsiye edebileceğimiz oyun Gaming TrendMeristation, Game RantPlayStation LifeStyleCGMagazine gibi bir çok önde gelen oyun sitelerinden tam puan almayı başardı ve iddasını gözler önüne serdi. Şuan PS4 sürümüne erişebileceğimiz oyunun PC sürümü henüz yayınlanmamasına rağmen PC sürümünü bekleyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bunca güzel özellik arasında Uncharted 4 kesinlikle oynanıp tecrübe edilmesi gereken bir oyun. E-sportürkiye ailesi olarak keyifli oyunlar diliyoruz. 


Artı Yönler : Harika grafikler, Türkçe seslendirme ve arayüz, gelişmiş arayüz, etkileyici hikaye.

Puan : 9/10


* Eğer incelemesini yapmamızı istediğiniz bir oyun olursa bize aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. 

 

Yorumlar

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyin
lameexcuses May 22 2016 3:30AM

çok güzel bi inceleme olmuş teşekkürler

dream May 19 2016 1:37PM

adamlar kurgu olayını bitirmiş. eline sağlık güzel inceleme :)

amonrakaos May 15 2016 12:46AM

Kesinlikle tavsiye edebileceğim harika bir oyun olmuş. Güzel yorumlarınız içinde ayrıca çok teşekkür ederim. Keyifli oyunlar :)

rehber May 15 2016 5:41PM

Bilgisayarımız o kadar sağlam değil ki elimizde olsa yine bir işe yaramayacak :D.Özendiriyorsunuz böyle şeylerle bizi çok fazla özellik ihtiyacı olmayan birşeyler yokmu :)

sara sapsıuoup May 14 2016 11:27PM

Kurgusu inanılmaz hoşuma gitti,grafikler zaten mükemmel

denge May 14 2016 11:12PM

Gerçekten türkçe dil desteğinin var olması oyun severleri başka bir boyuta heyecana taşıyacaktır. [FEYZA]

remezan May 14 2016 9:54PM

hocam gerçekten muhteşem bir oyun en yakın zamanda oynamayı istiyorum. detaylı incelemeniz için teşekkürler