EU LCS'ye Yeni Format Geliyor. Ligde Artık 24 Takım Olacak | E-spor Türkiye

Haberler

EU LCS'ye Yeni Format Geliyor. Ligde Artık 24 Takım Olacak

6.9.2017 11:07:28



24 Takımlı Yeni Sistem Geliyor

ESPN'in yaptığı habere göre, The European League of Legends Championship Series (EU LCS) yeni sezona yepyeni bir formatla girecek. Yeni formatla birlikte 4 farklı bölgeye ayrılacak olan EU LCS, 24 takıma da ev sahipliği yapacak.

Yayınlanan habere göre EU LCS, dört farklı bölgeye ayrılacak ve her bölgede 6 takımlık ligler kurulacak. Bu yerel ligleri ilk iki sırada bitiren toplamda 8 takım futboldaki "Şampiyonlar Ligi" organizasyonuna benzer bir ligde mücadele edecek. Takımlar bu mücadeleyi yerel liglerinin bir sonraki sezonu ile birlikte götürecekler yani aynı dönem içerisinde iki ligde mücadele etmiş olacaklar.

Oluşturulacak yerel liglerin merkezlerinin neresi olacağı ise belirlendi. Bu dört lig Londra, Paris, Berlin ve Barselona merkezli gerçekleşecek. 

EU LCS'de şu an 10 takım mevcut. Yeni sistem için ise 24 takım gerekli. Bu da demek oluyor ki Avrupa e-Spor sahnesine birçok yeni takım geliyor. Öngörülere göre bu takımların bir çoğu profesyonel spor kluplerinden oluşacak. Hali hazırda profesyonel e-Spor Fifa liginde mücadele veren Fransız Futbol takımlarının bu fırsat için çalışmalara başladıkları gündemde olan bilgiler arasında.

Haberin devamında Riot Games'in, EU LCS'ye girecek takımlarla uzun-dönemsel bir anlaşma yapacağına ve bu takımlara ilk sezon küme düşmeme garantisi verdiği de belirtiliyor. Rekabetin büyümesi ve eSporun lokale/sokağa inebilimesi için  bu büyük adım olan bu sistem, bir takım zorlukları da beraberinde getirebilir.

10 takımlık bir ligi, 24 takımlı bir lige dönüştürdüğünüzde ister istemez rolünde iyi oyuncuların farklı farklı takımlarda forma giymeye başladığına daha fazla şahit olacaksınız. Bu da ister istemez takımların gücü ve kalitesinde düşüşe yol açacaktır. Bu takımlardan biri, kendi liginde hatta EU LCS şampiyonlar liginde birinci olsa da global rekabette, Worlds'te ne kadar ayakta kalabilir. Soru işaretli durumda.

Aynı şekilde 24 takımlı bir ligde maç sayısı da bir hayli fazla olacaktır. Bu da takipçilerin maçlardan overdose olup sıkılmasına ya da takip esnasında karmaşa yaşayıp izlemeyi bırakmasına neden olabilir.

Riot Games'in bu adamı atmadan tüm bu olasılıkları hesap ettiğini umuyoruz ve EU LCS'de yaşanacakları görmek için büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz. 

Yorumlar

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyin