Türkiye'nin En Çok İzlenen Dota 2 Yayıncısı CherisYourLife ile Mini Bir Söyleşi Yaptık | E-spor Türkiye

Haberler

Türkiye'nin En Çok İzlenen Dota 2 Yayıncısı CherisYourLife ile Mini Bir Söyleşi Yaptık

22.12.2016 04:27:03Invoker'ın Efendisi ile Mini Söyleşi

Türkiye'nin en çok izlenen Dota 2 yayıncısı ​ Barış "CherisYourLife" Bol ile küçük bir sohbet ettik. Klişe ağırlıklı sorular sorduğumuz sohbetimizde, sevenleri arasındaki adıyla Boris, neden prefesyonel oyunculuğa adım atmadığı, Türkiye'de yayıncılığın zorluğu gibi soruları cevapladı.

Geçtiğimiz aylarda küçük bir ameliyat geçiren Cheris, ameliyat sonrası iyileşme dönemi için yayınlarına kısa bir ara vermişti. Şu günlerde kendini daha iyi hissetmeye başlayan sevilen yayıncı, sahalara yavaş yavaş geri dönüyor. Kendisine geçmiş olsun diyoruz ve hızlı bir iyileşme süreci diliyoruz.

Sizleri Barış ile yaptığımız söyleşi ile baş başa bırakmadan önce ​ Barış "CherisYourLife" Bol'un sosyal medya hesaplarını hatırlatmak isteriz.

Twich Kanalı

Facebook Sayfası

Facebook Grubu

Ve Karışınızda CherisYourLife röportajı;

 

Barış merhaba. Seninle daha tanışmamış olanlar için kendini biraz tanıtabilir misin?

- Merhabalar , ben Barış. Sizler beni daha çok cheris olarak tanıyorsunuz. 23 Yaşındayım ve Antalya'da yaşıyorum.

 

Ne zaman yayıncı olmaya karar verdin? Bu işe ilk başladığında bu kadar yükselebileceğini tahmin ediyor muydun?

-Yayın yapmaya 2014 ün Kasım ayında başladım. Yayıncılığa tamamen zevk için başladım ve hayır bunu işim olarak yapabileceğim kadar yükseleceğimi hiç sanmıyordum. 

 

Peki Barış, Ne zaman “Evet, artık ben başarılı bir yayıncıyım” dedin?

-Kısa bir sürede insanların dikkatini çeken ve hemen hemen her akşam düzenli olarak gelip izleyen bir kitle oluşturdum kendime. İnsanların izlemeyi bırakmayıp aynı zamanda desteklemeye başlamalarıyla beraber bunu işim olarak yapabileceğime karar verdim. Sonrasında çalıştığım işten ayrılıp full time streamer olmaya karar verdim.

 

Yayıncılığa meraklı olan yeni arkadaşlara ne gibi tavsiyeler verirsin?

-Tek tavsiyem göründüğü kadar kolay sanıp , yayıncılığa başlayıp , umduklarını bulamayıp hayal kırıklığına uğramasınlar. 

 

 

Elbette kazandığın parayı sormuyoruz lakin emeğinin karşılığını alabiliyor musun?

- Türkiye'de yayıncılığa genel bakış açısı şu şekilde. '' Oturduğu yerden oyun oynayıp para kazanıyor . Birde abone olup , donate atıp neden para kazandırayım ? '' Tabi Türkiye'de bu işten çok yüklü miktarlarda para kazanan yayıncılar var fakat ben bunlardan biri değilim. Bunun en büyük nedeninin de sadece bir kaç oyun üzerine yayın yaptığım için izleyici kitlem sabit olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum.

Ve size şunu söyleyebilirim ki Türkiye'de DotA'ya verilen değer koca bir hiç. Her gün DotA yayını izlemek isteyen bir kitle var buna saygım sonsuz fakat, işin destekleme kısmına baktığımız zaman herkes birbirine bakıyor. Bir sinemaya gittiğiniz zaman bilet için 15 TL ödeyip 2 saatlik bir filme eğlenebiliyorken , size her akşam yayın yapan ve 6-7 saatini ayıran birisine destek olmak havaya atılan para gibi geliyor insanlarımıza. Umarım topluluğumuz bu konuda bilinçlenir ve destekçiler çoğalır. Bizlerin bu işi daha çok ve severek yapmamız vede onların yayınsız kalmamaları için bu şart. 

 

Belirttiğin gibi Seni genelde Dota 2 oynarken yakalıyoruz. Yakın gelecekte başka oyunlarda da yayın yapma planın var mı? Yakın gelecekte bizleri ne bekliyor?

- Genelde %70 DotA -  %15 CS:GO ve %15 H1Z1 yayınları yapıyorum. Bu 3 oyun dışında oynadığım oyunlar pek eğlendirmiyor beni. Zaten DotA dışında oynayacağım herhangi bir oyunda izleyici kitlemde %70 lik bir düşüş oluyor. Fakat farklı oyunlar oynamayı istiyorum. Bu nedenle yakın gelecekte bu konuda çalışmalarım olacak.

 

Dota’yı da iyi düzeyde oynadığını hepimiz biliyoruz fakat sanırım hiç profesyonel sahneye yönelmeyi düşünmüyorsun. Bu konuda bir atılımını daha görmedik. Bunun bir nedeni var mı?

-Zamanında uğraşıyordum takım kurup bir yerlere gelmek için veya Türkiye'den bir takım çıkması için. Ama dediğim gibi çoğu Türkün, DotA için ayırabilecek zamanları benimki kadar yok. Kimseye okulunu bırak , işini bırak gel takım kuralım günlük 12 Saat train atıp bir yerlere gelelim demek gibi bir lüksüm de yok. Yabancı dilim olmadığı için de karma bir takımda oynama seçeneğim de yok. O nedenle DotA'yı sadece yayın yaptığım için oynuyorum. Yayıncılığı bıraksam şu dakika bilgisayarımdan silerim.

 

Daha önce birkaç defa maç sunumu yaptığına şahit olduk. İzlenme sayında gayet güzeldi. Sunuculuğa nasıl bakıyorsun?

- Maç sunumu yaptığım zamanlar izleyici sayımda bir artış oluyor evet ama yayın yapmak beni oynamak kadar eğlendirmiyor. Daha önce de bahsettiğim gibi topluluğumuzun maddi desteği çok olmadığı için de kendi sevdiğim yayın stillerine öncelik veriyorum. İleride, duruma göre bu konu hakkında fikirlerim değişebilir. 

 

Klişe Alarmı Veriyoruz. Türk Dota’sı hakkında ne düşünüyorsun? Gerek normal oyunlarda gerekse profesyonel arenada  gelişim için ne gereklidir?

- Türk DotA sı denildiğinde her zaman yüzümde bir gülümseme oluşur. Her ırktan ve her ülkeden uluslar arası büyük turnuvalara katılabilen takımlar var. Türkiye'de bunu yapabilecek oyuncular da var. Sayısı az. Bana kalırsa sadece 5-6 tane. Peki neden onları yükseklerde göremiyoruz derseniz onun cevabı bende değil.

DotA'nın rekabetçi sahnesi bitmez. Çok şanslıysak bir 5 sene kadar sonra bir takım çıkarabileceğimize inanıyorum. Ama şansılıysak diyorum ha. 

 

 

Bildiğin üzere Dota’da sürekli meta değişimi oluyor. Şu an oynanılan metada ya da genel olarak en sevdiğin ve en nefret ettin üç kahraman hangileridir?

-DotA yı çok uzun süredir oynuyorum. Ömrüm bu oyunda geçti diyebilirim hatta. Eskiden biz DotA oynarken herhangi bir meta yoktu. Herkes kendi yetenekleri ile oynar ve bir şekilde oyunu kazanmaya çalışırdı. DotA 2 çıktığı günden itibaren de hiçbir zaman meta takip eden bir insan olmadım. Oyunun bu kadar eğlencesiz bu kadar sığ ve zevk vermez bir hale gelmesini , çok fazla insanın bu oyunu bırakmasının temel sebebi meta denen aptallıktır. Tamamen profesyonel oyuncuların yön verdiği ve onların yaptıklarının aynısını yapmaya çalışan bir topluluk oluşturup belki de hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak bir oyun yarattılar. DotA 2012 de bitti. 

 

Klasik Soruyu Soralım Sevdiğin ve Nefret Ettiği Herolar Hangileri?

En sevdiğim herolar : Invoker , Meepo , Rubick

Nefret ettiklerim : gereksiz op olan ve bu oyundan silinmesi gereken bütün herolar.

 

Bizim sorularımız bitti Cheris. Bu kısa söyleşi için bize vakit ayırdığın için çok teşekkür ederiz. Son olarak okurlarımıza ve takipçilerine iletmek istediğin bir şey, selam göndermek istediğin bir sponsorun var mı?

Beni bu güne kadar izleyip destek olan bütün takipçilerime teşekkür ederim. Söylemek istediğim tek şey , Türkiye'de DotA için bir şeyler yapmaya çalışan yayıncılara ve oyunculara destek olsunlar. Ve unutmasınlar ki destek göremeyen her insan yaptığı işten uzaklaşıp şansını başka şekilde dener. Ülkemizde neden oyunculuk , yayıncılık gelişmiyor diye kendilerine sormalarını ümit ediyorum. Ve tekrardan bu güne kadar beni destekleyen yanımda olan herkese teşekkür ediyorum. 

Yorumlar

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyin